Áno Nie

Čo je Mŕtve more?

Mŕtve more je slané bezodtokové jazero, které se nachádza na hranicich Jordánska a Izraela. Vzniklo asi pred 3 000 000 rokmi na rozsadline po veľkom vrásnení zemskej kôry. Mŕtve more je najnižšie položená vodná plocha na Zemi, leží 400 m pod úrovňou hladiny mora. Rozloha Mŕtveho mora je 1050 km2, jeho dĺžka je 75 km a šírka sa pohybuje medzi 3 až 18 km. Hĺbka dosahuje až 365 metrov. Jeho dlhé brehy lemujú vysoké vysoké pusté kopce a pohoria, ktoré dosahujú výšku aj viac ako 400 metrov a sú zhruba na úrovni hladiny Stredozemného mora. Do mora ústi rieka Jordán a niekoľko riečok odtiaľ prameniacich na východ a na západ. Voda z Mŕtveho mora sa uvoľňuje iba vyparovaním.

Mŕtve more je najslanším morom na svete. Jeho voda je tak slaná, že nás udrží na hladine bez nášho vlastného úsilia. Vysoký obsah solí ve vode vylučuje akýkoľvek život. Nežijú tu žiadne vyššie organizmy ani rastliny, ale jen 11 druhov vysoko špecializovaných mikroorganizmov. Mŕtve more obsahuje viac ako 30% minerálov, čo je 10x viac ako iné moria. Vysoká koncentrácia minerálov má blahodárny účinok pri liečbe kožných chorôb - lupienky, ekzémov, akné a pri liečbe reumatických a respiračných problémov. Púštna klíma má za následok neustále vyparovanie vody. Zloženie soli z Mŕtveho mora je charakteristické vysokým obsahom niektorých minerálov, predovšetkým solí hořčíku - asi 30%, draslíku - asi 22%, vápníku, brómu a ďalších. Koncentrácia minerálov stimuluje metabolické funkcie v bunkách a podporuje tak regeneráciu - obnovu buniek.

Voda Mŕtveho mora obsahuje 21 minerálov a stopových prvkov. 12 z nich nenájdete v žiadnom inom mori a niektoré z nich sú uznávané a vysoko cenené pre prínos pocitov uvoľnenia, vyživovania pleti, aktivácii obehového systému a zmiernenia reumatických problémov a metabolických porúch. Vďaka svojej nízkej polohe je tu ďalšia vrstva atmosféry, ktorá filtruje určitú časť ultrafialových lúčov, takže slnko nespaľuje pokožku s takou agresivitou, ako by sa podľa polohy zdalo. Táto dodatočná vrstva tiež zaisťuje väčšie množstvo kyslíku. Pri Mŕtvom mori je ho o 10% viac ako vo veľkých mestách a o 5% více než v iných morských oblastiach. Toto miesto je ideálne pre astmatikov a alergikov.

Minerály z Mŕtveho mora

Horčík - je súčasťou kostí, zubov, najviac sa podiela na správnej činnosti metabolismu, zlepšuje imunitu, zabraňuje vzniku ladvinových kameňov a srdcovým chorobám. Pomáha tiež čeliť psychicky záťažovým stavom a únave. Zúčastňuje sa na riadiacej činnosti viac ako 300 životne dôležitých enzýmov. Horčík reguluje srdečný rytmus a svalové sťahy, uvoľňuje svalové napätie. Zlepšuje mentálne procesy, u starších ľudí zlepšuje pamäť, úsudok a myslenie. Jeho nedostatok sa projavuje poruchami pohybového systému, kŕčami, výraznou nervozitou, úzkosťami a podráždením. Výrazne spomaluje procesy starnutia, regeneruje celý organizmus. Je antialergický a znižuje precitlivelosť kože.

Draslík - spolu se sodíkom udržuje rovnováhu tekutín v tele, pozitívne ovplyvňuje krvný tlak a srdečný rytmus. Draslík je dôležitý pre svalovú aktivitu. Zlepšuje bunkový metabolizmus, udržuje optimálnu úroveň vlhkosti pokožky a obmedzuje praskanie jemných cievok. Pri nedostatku draslíku trpí postihnutý apatiou, pomätenosťou, extrémym smädom, srdcovými a  dýchacími problémami.

Vápnik - Vápnik je dôležitý pre tvorbu kostí a zubov. Má posilňujúce účinky na bunky pokožky a celého tela, aktivuje enzýmy.

Bróm - má dezinfekčné účinky, pomáha hojit kožné choroby, napr. lupienku, ukľudňuje citlivé nervové zakončenia v pokožke, je nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy.

Zinok - urýchľuje hojenie rán, pôsobí proti akné a podporuje obnovu buniek.

Chlór - má dezinfekčné účinky a zlepšuje vyváženosť minerálov v bunkách.

Sodík - je dôležitý pre udržanie osmotického tlaku a iontovej sily telových tekutín. Pri jeho nedostatku človek trpí pocitom únavy a kŕčami svalov. Napomáhá látkovej premene medzi bunkami a umožňuje z nich vylučovat toxické látky.

Bahno z Mrtvého mora

Na niektorých miestach pobrežia vytvorila voda nánosy bahna, ktoré má blahodárne účinky na ľudský organizmus. Relaxačné a bolesť tlumiace účinky bahna Mŕtveho mora poznali obyvatelia už stovky rokov pred Kristom. Toto bahno je špecifické a ojedinelé na celom svete. Základom je podkladový materiál dna Mŕtveho mora obsahujúci veľké množstvo miniatúrnych kryštálov, ktoré tvoria vo vodnom prostredí presýtený roztok, vylučujúci minerály späť do svojej kryštalickej podoby. Minerálne bahno má celou radu aplikácií, jeho výhodou je okamžité pôsobenie a dlhodobý účinok. Sú dokázané jeho pozitívne účinky pri terapii chorôb pohybového aparátu (reumatizmus), rôznych druhov ekzémov a lupienky (psoriáza). Bahno je vhodné pre celkovú relaxáciu, uvolnenie unaveného a neustálymi stresmi zaťaženého organizmu človeka.